Poeci (2LP, NOWA, Czarna)

New product

Label:Winylowo Records ‎– WIN42016
Format: 2 × Vinyl, LP 
Kraj: Polska
Wydane:  2016
Gatunek: Hip Hop
NOWA W FOLII

JUŻ DOSTĘPNA!

More details

Dostępne od ręki

By buying this product you can collect up to 4 loyalty points. Your cart will total 4 loyalty points that can be converted into a voucher of 0,80 zł.


48,77 zł

Delivery: 1 week

Data sheet

Genre Hip Hop
Style Hip Hop
Format Vinyl, LP, Album, 33 ⅓ RPM, Limited Edition, Special Edition, Remastered, Stereo, 2 x Vinyl
Delivery Time 1 week
Artist Magiera & L.A.
Label Winylowo Records
Country Poland
Released 2016

More info

Poeci - wyjątkowy, hip-hopowy album

Album ‘Poeci’ efekt współpracy duetu White House Records i czołowych raperów polskiej sceny muzycznej. Projekt powstał na podstawie pomysłu Bodka Pezdy z Agressivy 69 i 2-47 Records, by polską poezję sprzed lat połączyć z współczesną poezją ulicy.

To utwory Juliana Tuwima, Adama Asnyka, Ignacego Krasickiego, Adama Mickiewicza, Jana Lechonia, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Kazimierza Przerwy- Tetmajera i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, które, choć niezmienione, to przedstawione w innym świetle i w zadziwiająco autentyczny sposób nawiązujące do współczesności. Ta synergia możliwości najlepszych polskich raperów jak i wpływowych tekstów najbardziej szanowanych polskich poetów zrodziła uderzająco ekspresyjny repertuar, pełen świeżości i zaskoczeń.

Projekt ten to również swoisty sposób na wyjście naprzeciw kryzysowi czytelnictwa w Polsce. Literatura zaprezentowana tu w innej, uwspółcześnionej formie może udowodnić wyjątkowe możliwości rodzimych pisarzy jak i unaocznić, jak aktualne pozostają utwory sprzed lat.

Równocześnie projekt został użyty jako artystyczny proces przeciw marginalizacji muzyki w mediach. Egzemplarze płyt zostały przekazane do biur poselskich z apelem o przychylniejsze dla polskich muzyków zmiany w ustawach.

W projekcie udział wzięli najlepsi polscy hip hopowcy

L.U.C, Łona, donGURALesko, Fokus, Sokół, Peja, Pih, Numer Raz, WALL-E (KASTA), Lilu, Roszja oraz Trzeci Wymiar przetrząsnęli rodzimą literaturę piękną pokazując, że “dobra liryka się nie starzeje, a każdy wiersz można wyprowadzić z podręcznika bez kagańca”.

DonGuralesko świetnie poradził sobie z „Mochnackim” Jana Lechonia, Peja mierzy się z pijackimi wyrzutami sumienia autorstwa Jacka Kaczmarskiego, a Lilu w swej interpretacji ukazała zupełnie inne spojrzenie na znaną z dziecięcych lat tuwimową „Lokomotywę”.

Najlepszy duet producentów

Tworzący od 1997 roku duet producencki Tomasza "Magiera" Janiszewskiego i Łukasza "L.A." Laskowskiego, White House Records, w 2002 i 2004 roku zdobył od miesięcznika “Ślizg” nagrodę jako najlepszy producent roku. Panowie znani są głównie z serii‘Kodex’, tym razem zajęli się produkcją podkładów do „Poetów", tworząc zarówno spokojne i płynące, jak i mroczne dźwięki. Ich muzyka wciąż trzyma ścisły europejski poziom.

Różnice w wydaniu winylowym i CD

Album, wydany po raz pierwszy w 2009 roku, spotkał się z dużym zainteresowaniem, a po kilku tygodniach wyprzedał się cały nakład! Z oryginalną wersją płyty CD z 2009 roku wiążę się ciekawa historia. Kawałek ‘Ballada O Trąbiącym Poecie’ oryginalnie został nagrany przez Fisza, jednak nie uzyskał jego akceptacji i nie znalazł się na płycie. Mimo to wydawca zdąrzył wydać cześć nakładu z Fiszem, kolejną część wydał z wykonaniem tego wiersza przez Roszja. Zatem z roku 2009 pochodzą dwie wersje płyty z Fiszem i z Roszja. Mimo tego, że Fisz nie jest wymieniony na okładce.

Następnie w roku 2014 wydano podwójny album CD. Reedycję projektu wzbogacono o 3 bonusowe utwory w wykonaniu Tau (“Pochwała milczenia” Ignacego Krasickiego), Ńemego (“Braciom pieśniarzom” Marii Konopnickiej) oraz Noviki (“Pociecho moja Ty, książeczko” Stanisława Wyspiańskiego) oraz o wersje instrumentalne kawałków.

W roku 2016 ukaże się wersja winylowa wydana nakładem Winylowo Records. W wersji winylowej nie znajdziemy wersji instrumentalnych ani utworu O.S.T.R. - "Krótki Wiersz O Jaromirze Jagrze". Wydanictwo uznało, że w ten sposób utrzyma konceptualną spójność albumu. Znaleźć na niej za to będzie można bonusowe utwory Tau, Ńemego oraz Noviki.

Bądźcie czujni - już niebawem rusza przedsprzedaż!

Fragmenty wybranych recenzji:

»Poezjo na ulicę!« - nawoływali w latach 20. Skamandryci, niespokojne duchy epoki. Teraz przyszedł czas na to, by ulica zgłosiła się po poezję". Zgodnie z tym hasłem, do wzięcia udziału w projekcie zaproszono głos młodego pokolenia, autorów najbardziej nośnych dzisiaj wśród młodzieży tekstów - hiphopowców. Efekt może być dla wielu zaskakujący - warto jednak posłuchać całej płyty przed wydawaniem przedwczesnych osądów. Wbrew pozorom, i poeci i raperzy mają ze sobą wiele wspólnego."
Źródło: Onet

Muzycznie płycie trudno jest zarzucić jakichkolwiek niedociągnięć. Już pierwszy utwór „Poeci do publiczności” nie może nie zadowolić od a’la rockowego brzmienia przez ciepłe klimaty dźwięków dętych instrumentów kończąc na orientalnej wokalizie. Bardziej wytwornym wystarczy polecieć utwór „Mochancki” choćby dla fortepianowych brzmień. Taka mieszanka musi zaspokoić nawet najbardziej wymagających."
Źródło: Wiedza i edukacja

W pewnym momencie zdamy sobie sprawę, że prawdziwa liryka się nie starzeje. Nawet jeśli pokrywa się patyną, to zdobywcy złotych płyt - a wśród zaproszonych raperów nie brak takich [...]- wiedzą jak przywrócić jej blask."
Źródło: Onet

Lista utworów:

A1 – Wall-E “Poeci Do Publiczności” (Adam Asnyk) 4:27
A2 – Lilu “Lokomotywa” (Julian Tuwim) 4:05
A3 – donGURALesko "Mochnacki" (Jan Lechoń) 4:12
A4 – L.U.C. "Znów To Szuranie" (Julian Tuwim) 2:12
A5 – L.U.C. "Poza Rzeczywistością/Zużyte Wszystko" (Stanisław Ignacy Witkiewicz) 2:43
B1 – Numer Raz "Świat Zepsuty" (Ignacy Krasicki) 3:41
B2 – Sokół "Niech Nikt Nad Grobem Mi Nie Płacze" (Stanisław Wyspiański) 3:58
B3 – Peja "Pijak" Jacek Kaczmarski) 2:59
B4 – Tomasz Andersen (Roszja) "Ballada O Trąbiącym Poecie" (Konstanty Ildefons Galczyński)  3:49
C1 – Trzeci Wymiar "Reduta Ordona" (Adam Mickiewicz) 3:55
C2 – Łona "Młodzieżowy Zaciąg" (Ryszard Danecki) 2:41
C3 – PIH "Lubię Kiedy Kobieta" (Kazimierz Przerwa-Tetmajer) 3:00
C4 – Fokus "Całujcie Mnie Wszyscy W Dupę" (Julian Tuwim) 3:10
D1 – Tau "Pochwała Milczenia" (Ignacy Krasicki) 4:57
D2 – Ńemy "Braciom Pieśniarzom" (Maria Konopnicka) 3:16
D3 – Novika " Pociecho Moja Ty, Książeczko" (Stanisław Wyspiański) 4:37

Odsłuchaj pierowtną wersję CD:

Accessories